Nu știu alții cum sunt (vorba marelui scriitor humuleștean ), dar eu
am constatat că, atunci când trăiesc intens frica de moarte, cultura filozofică nu
mă ajută suficient. Am și o explicație: deși componenta afectivă și cea
rațională ale omului nu sunt izolate, ci sunt conexate în sistemul psihic uman,
totuși ele funcționează, într-o măsură, în mod independent. Frica de moarte se
manifestă în componenta afectivă, filozofarea este o manifestare a
raționalității.
Admir oamenii care pot fi puternici în fața propriei lor
morți. De aceea am citit, în această perioadă în care sunt suspectat de a fi
bolnav de cancer, literatură de felul Dicționarul oamenilor celebri în fața
morții, al Isabellei Bricard. Dar eu nu pot fi puternic în astfel de situații.
În toată această perioadă am fost deprimat, m-am ținut ca un copil retardat
după nevastă-mea, care a rezolvat toate problemele.
Platon spunea că filozofia este ”melete thanatou”, adică
pregătire pentru moarte. Stoicii, la rândul lor, susțineau că prin filozofare
putem obține ”ataraxia”, netulburarea, liniștea sufletească. Pe mine nu mă
ajută suficient cultura filozofică, în fața propriei mele morți. Nu pot obține,
prin filozofare, ataraxia.
Ceea ce mă neliniștește cel mai mult, în asemenea
situații, este sentimentul că nu am realizat tot ceea ce aș fi putut face bun,
în viața mea, sentimentul că mi-am irosit resursele în activități minore, că am
amânat realizarea unor proiecte cu adevărat importante. De multe ori m-am
autoînșelat, spunându-mi, ca Mihai Ralea în Explicarea omului, că amânarea
este o caracteristică nobilă a omului, care-i conferă superioritate în raport
cu celelalte animale. Îmi spuneam: amân pentru că vreau să fac ceva mai bun. Timp
de cinci ani am amânat susținerea examenului de licență, primind salariu de
necalificat. Timp de alți cinci ani am amânat susținerea examenului pentru
gradul didactic I, fiind plătit cu un salariu mai mic. Este adevărat că am
realizat două lucrări cu care nu-mi este rușine în public. Totuși, pentru zece
ani din viață ele înseamnă prea puțin.
Ulterior am conștientizat înțelepciunea acestei cugetări: ”Mai
binele este dușmanul binelui”; amânând, sine die, realizarea binelui,
justificând că vrei să faci mai bine, ajungi în situația de ”prea târziu”,
adică nu mai poți realiza nici măcar binele pe care ai fi putut să-l faci. Și
atunci m-a lovit în cap, ca un ciomag, o altă cugetare, a lui Titu Maiorescu,
dacă nu mă înșel: ”Amânarea este hoțul timpului”.
În astfel de situații, în care am fost confruntat cu
pericolul propriei mele morți, am avut și trăirea că sunt un ratat. M-a
influențat și un articol al lui George Călinescu despre ratare, articol citit
cu vrea câteva zeci de ani în urmă. Autorul scria acolo despre întâlnirea lui
cu o veche cunoștință, care i-a vorbit despre teancul de dosare cu proiecte
nerealizate încă. Concluzia lui George Călinescu era că acesta este omul ratat:
cel care se laudă cu proiecte nerealizate, deși timpul optim pentru realizarea
lor a trecut.
Eu cred că individul uman are pornirea instinctuală să ignore, fie dacă şi numai circumstanţial, faptul că este doar exponent al universului specific şi că, prin urmare, trăirile sale, senzaţiile, sentimentele şi filosofările sale nu îi sînt lui caracteristici existenţiale absolute şi exclusive nici un moment. De aceea, reproşurile şi imputările pe care individul uman are adesea în cursul vieţii tendinţa să le aducă sie însuşi – mai lesnicios atunci cînd puterea filosofării se hrăneşte din temeinicia propriei erudiţii! –, precum şi stările de tristeţe, decepţie sau lehamite la adresa raţiunii şi utilităţii sale existenţiale, pe care le încearcă în răscruci cît de reale, cît de aparente ale vieţii, devin un supliciu ordolios, nemeritat şi nejustificat, pentru propria lui fiinţă, conturînd revolta eului împotriva ei.
RăspundețiȘtergereEste firesc şi progresist să nu fim mulţumiţi pe deplin de propriile noastre realizări de zi cu zi sau de cele reuşite-n viaţă, este o dovadă de înţelepciune şi putere de caracter să fim, aşadar, autocritici raţionali. Impresia că puteam face mai mult în viaţă sau că puteam obţine mai mult de la ea ne este proprie tuturor, nu doar unuia sau altuia, dar ea trebuie să rămînă numai ceea ce este, o impresie. Altfel, se va isca tentaţia iraţională a autopedepsirii. Şi, ce poate fi mai iraţional decît a te revolta împotriva incorigibilităţii trecutului sau a ireversibilităţii timpului? De aceea, cred şi că în faţa fatalităţii este firesc, şi nu o ruşine, dacă ne temem şi dacă ne resemnăm cu demnitate. Ar fi un bizar handicap să nu putem trăi sentimente ca acestea în asemenea împrejurări.
Altfel, domnule profesor Valeriu, intuiesc din textul dv., pe care l-am aşteptat cu nerăbdare!, că norii cei negri şi rău ameninţători par a se îndepărta şi că, aşa cum am sperat din toată inima şi am anticipat, indiciile maligne nu s-au confirmat. Dacă e aşa, mă bucur pentru dv. şi familia dv. cum nici nu vă închipuiţi! Dar, oricum ar fi, am convingerea că mai e mult pînă departe... Şi-apoi, sînt atîţia oameni în jurul nostru care mai au nevoie de noi! Asta chiar trebuie să fie o hrană pentru contiuitatea vieţii. Vă doresc refacere grabnică din toate punctele de vedere!
1). ”Este firesc şi progresist să nu fim mulţumiţi pe deplin de propriile noastre realizări de zi cu zi sau de cele reuşite-n viaţă, este o dovadă de înţelepciune şi putere de caracter să fim, aşadar, autocritici raţionali.”
ȘtergereAșa gândesc și eu.
2). Vă mulțumesc pentru preocuparea dv. pentru starea mea de sănătate. Da, concluzia exprimată de medicul anatomo-patologic, pe baza biopsiei, a fost: ”în limita benignității”. Dar a sugerat alt test (”marcaj IHR”), al cărui rezultat urmează să-l aflu peste alte două săptămâni.
Erată: testul IHC, nu IHR.
ȘtergereScuze că insist, pentru lămurire: aţi spus "marcaj IHR". Nu cumva aţi vrut să spuneţi, de fapt, marcaj IHC? Acesta este un test care permite, prin interpretarea coroborată a parametrilor rezultaţi, deducerea diagnosticului imunohistochimic (IHC). Ca examen medical complementar, testul ajută la confirmarea sau infirmarea cancerului, a naturii sale benigne sau maligne, a locului său de origine în organism şi, mai cu seamă, la stabilirea necesităţii şi configurării terapeuticii cazului.
RăspundețiȘtergereÎn ce vă priveşte, foarte probabil veţi primi confirmări pozitive şi recomandarea unei profilaxii medicamentoase şi comportamentale de viaţă orientate spre creşterea potenţialului imunologic al organismului dv.
Vă doresc să găsiţi puterea interioară de a vă tempera - prin încredere, optimism şi, pe cît posibil, prin deconcentrare şi odihnă - stresul inerent care v-a cuprins, manifestat printr-o neslăbită încordare a întregului organism şi, deopotrivă, a psihicului, ca o veghe subconştientă de neînlăturat, provocată firesc de îngrijorare, o veghe pe care am putea-o numi "starea de alarmă a fiinţei". Vă rog să recunoaşteţi: în acest moment aveţi toate motivele să coborîţi nivelul de alertă de la "portocaliu" la "galben".
Vă mulţumesc pentru recomandarea articolelor mele. Sînteţi generos.
E adevărat, testul IHC, nu IHR!
ȘtergereMulțumesc! Am corectat.
Eu cred că medicul ne-a dat o veste de speranță.
RăspundețiȘtergereAzi am postat pe forumul meu un film cu o conferință a lui Solomon Marcus, matematicianul care s-a stins ieri, la 91 de ani. El era nu doar matematician, ci avea li preocupări filosofice. Dacă îl veți asculta, veți găsi în această conferință cîteva idei despre viață.
Mulțumesc.
ȘtergereAm fost în durere când iubitul meu m-a părăsit, l-am vrut înapoi. Am citit câteva mărturii despre o vrăjeală de dragoste numită Dr. Ogala despre modul în care a ajutat mulți oameni să-și readucă foștii iubiți în 48 de ore. Cu sinceritate, mă gândeam doar dacă asta era real și dacă acest bărbat mă putea ajuta cu adevărat să-l aduc înapoi pe iubitul meu pe care îl iubesc atât de mult. Am decis să-l contactez pentru că îmi iubesc atât de mult iubitul și suntem despărțiți de câteva luni, chiar mi-a fost atât de dor de el. Am încercat toate celelalte mijloace pentru a-l recupera înapoi, dar nu am putut. L-am contactat pe Dr.Ogala și mi-a spus că fostul meu se va întoarce la mine în următoarele 48 de ore. Dr.ogala l-a eliberat pentru a ști cât de mult îl iubeam și îl voiam înapoi. Și și-a deschis ochii pentru a ne imagina cât de mult avem împreună. Fosta mea s-a întors din nou la mine. În timp ce scriu această mărturie cu bucurie în inima mea acum. Sunt cel mai fericit om de pe pământ, iubitul meu și cu mine trăim o viață fericită, iar dragostea noastră este acum mai puternică decât cum a fost chiar înainte ca el să plece și să se despartă de mine. Îi mulțumesc doctorului Ogala pentru munca excesivă pe care a făcut-o pentru mine, ajutându-mă să mă întorc cu fostul meu iubit. Aș dori să renunț aici la adresa de e-mail a Dr. Ogala și sper să vedeți această mărturie și să-l contactați dacă aveți un iubit pe care îl doriți cu adevărat înapoi .. E-MAIL: Drogalad02@gmail.com SAU
RăspundețiȘtergereSUNĂ / WHATSAPP: +2347049668119 .. Mulțumesc ...
O mărturie uimitoare despre un jucător care mi-a adus soțul înapoi la mine. Numele meu este May Lookman, locuiesc în Marea Britanie și sunt fericit căsătorit cu un soț minunat și grijuliu, cu doi copii. O mare problemă a apărut în familia mea acum șase luni, între mine și soțul meu. Atât de îngrozitor încât a dus cazul în instanță pentru divorț. a spus că nu a vrut niciodată să mai rămână cu mine și că nu mă mai iubește. Așa că a plecat de acasă și i-a făcut pe mine și pe copiii mei să trecem prin dureri severe. Am încercat din răsputeri să-l recuperez după multe cerșetori, dar fără rezultat. și a confirmat că și-a luat decizia și nu a mai vrut să mă mai vadă. Așadar, într-o seară, când mă întorceam de la serviciu, am întâlnit un vechi prieten de-al meu care l-a întrebat pe soțul meu. Așa că i-am explicat totul, așa că mi-a spus că singurul mod în care aș putea să-l recuperez pe soțul meu a fost să vizitez un jucător de vrăji, pentru că a funcționat și pentru el. Așa că nu am crezut niciodată în vraja, dar nu am avut de ales decât să-i urmez sfatul. Apoi mi-a dat adresa de e-mail a vrăjitorului pe care l-a vizitat. {ogunomospellcaster@gmail.com}. Așadar, în dimineața următoare, am trimis un e-mail la adresa pe care mi-a dat-o, iar vrăjitorul m-a asigurat că îl voi recupera pe soțul meu a doua zi. Ce afirmație uimitoare !! Nu am crezut niciodată, așa că a vorbit cu mine și mi-a spus tot ce trebuie să fac. Apoi a doua zi dimineață, atât de surprinzător, soțul meu, care nu mă sunase în ultimele șase luni, mi-a sunat să-mi anunțe că se întoarce. Așa că s-a întors în aceeași zi, cu multă dragoste și bucurie, și și-a cerut scuze pentru greșeala și durerea pe care mi le-a provocat mie și copiilor mei. Apoi, din acea zi, relația noastră a fost acum mai puternică decât în trecut, cu ajutorul unui jucător de vrăji. Prin urmare, vă voi sfătui să-l vizitați cu amabilitate pe marele Dr. Ogun Omo dacă vă aflați într-o astfel de stare sau dacă aveți vreo problemă legată de „readucerea fostului dvs. înapoi. Așadar, mulțumesc dr. Ogun Omo pentru că mi-a adus soțul înapoi și am adus din nou bucurie familiei mele. {ogunomospellcaster@gmail.com}
RăspundețiȘtergereDe asemenea, vindecă și readuce EX înapoi,
1 leac pe bază de plante HIV / ADIS.
2 Tratamentul cancerului pe bază de plante.
3 Curățarea rupturii articulației.
4 herpes vindecă ierburi.
5 feluri de orez jeleu.
6 HPV leac medicament pe bază de plante.
7 Vindecarea diabetului.
8 recuperează-ți fostul.
9 Vraja sarcinii.
10 cura HTP.
11 Vindecarea aerului hepatitic.
12 Covid 19 coronia vires cure.
13) Tratamentul astmului.
M-am căsătorit cu dragul meu soț în ultimii 12 ani fără să rămân însărcinată, iar fibromul a fost problema. Am luat diferite medicamente prescrise, dar nu am putut să le vindec, dar soțul meu era atât de încrezător în mine și mă tot încuraja că într-o zi cineva mă va numi mamă. nu s-a odihnit căutând o soluție de la diferiți medici, tot ce au putut vedea a fost o intervenție chirurgicală și mi-a fost frică de asta, o prietenă din cabinetul meu mi-a prezentat doctorul DAWN ACUNA, ea a spus că Dawn acuna a ajutat-o când avea tubul blocat și a ajutat-o și ea. multe dintre prietenele ei să conceapă,
RăspundețiȘtergereI-am scris imediat pe Whatsapp, mi-a promis ca ma ajuta dupa ce i-am explicat totul, mi-a dat niste instructiuni care am facut totul perfect conform instructiunilor, la 3 saptamani dupa tot am fost la spital si doctorul mi-a confirmat sarcina in 1 saptamana dar chiar acum am copilul meu frumos.
*Dacă vrei să tratezi infertilitatea.
*Daca vrei sa ramai insarcinata rapid.
*Dacă vrei să-ți întorci iubitul.
*Dacă vrei o căsătorie pașnică.
*Dacă doriți să tratați boala canceroasă.
Și mulți alții îl contactează pe Dr dawn acuna pe Whatsapp:+2348032246310
E-mail: dawnacuna314@gmail.com
Cu toții merităm să fim fericiți. Sunt bisexual, îmi plac atât bărbații, cât și femeile și îmi este greu să mă așez cu o singură persoană pentru că nu vreau să fac alegerea greșită. Așa că am decis să-i împărtășesc grijile mele prietenului meu. Atunci mi-a spus că Dr. Wale era persoana potrivită de contactat. Mi-a spus că Dr. Wale era omul care l-a ajutat să-și repare căsnicia destrămată. A spus că Dr. Wale era singurul om în care putea avea încredere și pe care se putea baza. Așa că i-am spus să-mi împărtășească datele de contact ale Dr. Wale. L-am contactat pe Dr. Wale și i-am explicat motivul pentru care l-am contactat. I-am povestit despre viața mea bisexuală și i-am explicat în continuare că vreau să mă așez cu o singură persoană. Dr. Wale m-a rugat să-i trimit fotografiile lor și să plătesc și pentru materialele necesare pentru a face lucrarea. Dr. Wale și-a făcut lucrarea timp de două zile. Mi-a spus că cea mai bună persoană pentru mine era o femeie. Care este acum frumoasa mea soție de patru ani. Trăim împreună fericiți și fără griji. De asemenea, avem doi copii frumoși din uniunea noastră. Vi-l voi recomanda pe Dr. Wale de un milion de ori, deoarece este cel mai potrivit om pentru a vă rezolva problemele conjugale. WhatsApp sau Viber: +2347054019402 Sau email: drwalespellhome@gmail.com
RăspundețiȘtergereAm dat peste un comentariu online despre o jurnalistă care spunea că și-a găsit din nou dragostea adevărată la doar două luni după divorț. Această poveste mi-a dat speranță într-una dintre cele mai dificile perioade din viața mea. Fusesem căsătorită de peste cinci ani, dar lucrurile s-au destrămat când soțul meu a început să se îndepărteze și, în cele din urmă, a plecat. Fuseserăm separați de aproape patru luni și, chiar și după ce am încercat să ne reconectam prin cadouri, terapie și consiliere maritală, nimic nu părea să funcționeze. Încă îl iubeam profund și voiam doar să găsim drumul unul către celălalt. Apoi am găsit o postare pe blog care împărtășea un contact al Dr. Reethesh care îi ajutase pe alții să treacă prin dificultăți în relații. Am decis să o contactez și să-i explic situația mea. Am urmat îndrumările primite de la Dr. Reethesh cu o minte deschisă și cu intenția sinceră de a-mi reconstrui căsnicia. Spre surprinderea mea, în câteva zile, soțul meu m-a sunat. A fost calm, sincer și și-a cerut scuze. Am avut o conversație serioasă – ceva ce nu mai avusesem de mult timp – și mi-a spus că vrea să se întoarcă acasă. Chiar a doua zi, așa a făcut. Astăzi suntem din nou împreună, lucrând la relația noastră cu mai multă dragoste, grijă și înțelegere decât înainte. Sunt cu adevărat recunoscătoare pentru a doua șansă pe care am primit-o. Dacă treceți printr-o perioadă dificilă în relația voastră, nu pierdeți speranța. Uneori, îndrumarea potrivită și dorința de a încerca din nou pot face toată diferența. Contactați-l pe Dr. Reethesh prin WhatsApp: +2349012999010 SAU prin e-mail: reethesh60@gmail.com
RăspundețiȘtergereSunt aici să apreciez munca bună pe care a făcut-o Dr. Wale pentru mine. Când credeam că totul s-a terminat pentru mine, atunci Dr. Wale a intervenit pentru mine. Căsnicia mea de doi ani era pe moarte și sângera pentru că eu și soțul meu nu ne mai înțelegeam pe noi înșine. Ne certam mereu cu noi înșine fără niciun motiv întemeiat. Problemele pe care le aveam ne făceau să vrem să mergem pe drumuri separate. Eu deja căutam divorțul, în timp ce soțul meu a ales să nu renunțe la noi. A discutat despre problema noastră cu un prieten care l-a prezentat Dr. Wale. Așa a venit Dr. Wale să ne salveze căsnicia. Am plătit pentru toate materialele cerute de la noi. Dr. Wale a aflat că fosta mea iubită era în spatele tuturor lucrurilor. Ea era cea care ne făcea căsnicia dificilă. Ei bine, sunt recunoscătoare și mulțumită că Dr. Wale a reușit să rezolve problema pentru noi. Astăzi, eu și soțul meu trăim fericiți împreună, fără alte certuri. Acum trăim în pace și armonie. Toate mulțumirile ție, Dr. Wale, pentru că ai adus înapoi dragostea și fericirea în căsnicia noastră. Dacă aveți probleme în căsnicia dumneavoastră, Dr. Wale este cea mai bună persoană de contactat. Îl puteți contacta prin WhatsApp/Viber: +2347054019402 SAU prin e-mail: drwalespellhome@gmail.com
RăspundețiȘtergereAcest incident a avut loc anul trecut. Soția mea a plecat de acasă fără niciun motiv întemeiat. Nu am mai putut lua legătura cu ea pentru că mă blocase pe toate rețelele de socializare și toate acestea mă îngrijorau din cauza ei. Dispariția ei din casă mă tulbură încontinuu, așa că a trebuit să-i spun unui prieten despre asta. Așa mi-a spus prietenul meu că Dr. Reethesh este cea mai bună persoană pe care ar trebui să o contactez pentru o soluție. L-am contactat pe Dr. Reethesh și i-am explicat ce am făcut. Dr. Reethesh mi-a povestit despre materialele de care avem nevoie pentru a termina treaba și am plătit pentru ele. Dr. Reethesh mi-a spus că mă va contacta în curând cu niște informații. A doua zi, Dr. Reethesh m-a sunat și mi-a povestit cum a mers totul prost și mi-a spus și pașii corecți pe care trebuie să-i facem pentru a îndrepta totul din nou. Dr. Reethesh mi-a spus că fosta mea soție a fost cea din spatele a tot ce a spus el, că fosta lui a făcut voodoo malefic cu ea ca să mă lase în pace și să se întoarcă la el. De asemenea, fosta ei soție a făcut voodoo cu ea ca să mă lipsi de respect și să ducă la problema pe care o aveam înainte ca ea să plece de acasă. ȘI MULTE ALTE LUCRURI PE CARE FOSTUL SOȚ PENTRU A PUNE CAPĂT IUBIREA NOASTRĂ. Dar Dr. Reethesh mi-a spus că nu am de ce să-mi fac griji, că femeia mea se va întoarce la mine în câteva zile. Iată, nu știu cum a făcut acest om minunat. Femeia mea m-a contactat în trei zile, spunându-mi să am milă de ea, implorându-mă, și mi-a spus că va veni acasă a doua zi. În timp ce citiți aceste vești bune de la mine, femeia mea este acum cu mine. Am rezolvat totul amândoi și acum trăim fericiți împreună ca unul singur. Dacă aveți vreo problemă, Dr. Reethesh este cel mai potrivit om pentru a-l contacta pe WhatsApp: +2349012999010 SAU reethesh60@gmail.com
RăspundețiȘtergere